Główna

Google
 

Atlas roślin wodnych i bagiennych.

czyli :

Portrety roślin rosnących w poszczególnych strefach zbiorników wodnych.


Wprowadzenie:

Strona ta nie jest w dosłownym znaczeniu "Atlasem roślin". Nie opisuję dokładnie poszczególnych odmian i gatunków roślin oraz ich systematyki i klasyfikacji, zrobili to już przede mną inni, i myślę że zrobili to o wiele lepiej :)
W nazewnictwie roślin używam nazw polskich i łacińskich ponieważ takie nazewnictwo jest praktyczniejsze. Trafiają się odmiany roślin, które mają kilka różnych nazw polskich, w zależności od regionu, a nazwa łacińska jest jedna dla jednej odmiany.
Jeśli jednak ktoś z Państwa był by zainteresowany, w jaki sposób tworzy się nazwy roślin i dlaczego tak a nie inaczej, to zapraszam na stronę Karol Linneusz, który około trzystu lat temu, stworzył binominalny system nazewnictwa roślin. Przyjęty i stosowany dzisiaj na całym świecie. Na stronie prezentuję historię powstania tego systemu .

Tu zaś prezentuję rośliny najbardziej przydatne dla nas, czyli obecnych i przyszłych właścicieli własnej "żywej wody" w ogrodzie, pod postacią wszelkiej maści stawów, stawików, jeziorek, oczek wodnych, strumieni. Opisuję tu, między innymi, rośliny które zaaklimatyzowały się doskonale w moim, Mikro Jeziorze. Znajdą Państwo tutaj również wskazówki dotyczące sposobów sadzenia (stanowisko, podłoże, pojemniki, głębokości), oraz pielęgnacji roślin.
Rośliny w "Atlasie" zostały pogrupowane w strefach nasadzeń, zależnie od miejsca ich obsadzania, w stawie, lub na jego obrzeżach.
Również tutaj opowiadam o swojej wygranej batalii z glonami wraz z krótkim opisem najczęściej występujących gatunków w naszych mini jeziorkach.

Wszelkie zawarte tutaj wskazówki, porady i spostrzeżenia, opieram wyłącznie na własnym kilkuletnim doświadczeniu w hodowli tego typu roślin.
Osobiście nie jestem zwolennikiem nabywania roślin zmienionych genetycznie jak np. : wiele odmian grzybieni (Nymphaea) które nie zawsze udają się w polskim klimacie (nie wszystkie są odporne na mróz). Preferuję odmiany typowo polskie, które kupowałem w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Kilka roślin pozyskałem w naturalnych zbiornikach wodnych, jako że nie były do nabycia w żadnym ze znanych mi sklepów.

Tak więc widzicie że roboty będę miał "całą furę" i zajmie mi trochę czasu, więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Ze swojej strony obiecuję, że poszczególne strony będę systematycznie publikował.

Strefy nasadzeń

Glony- też żyją w naszych mini jeziorkach, poznajmy więc naszego potencjalnego "wroga".
Strefa toni wodnej-rośliny rosnące w wodzie głębokiej.
Strefa płytka - rośliny rosnące w stawie na półkach i nie tylko.
*) Strefa bagienna - rośliny rosnące w bardzo wilgotnym podłożu.
*) Strefa brzegowa - rośliny rosnące w wilgotnym podłożu.
*) Strefa słonecznego brzegu - rośliny rosnące w pełnym słońcu.
*) Strefa cienistego brzegu - rośliny rosnące w zacienionych miejscach brzegu.

*) - Strony w trakcie redagowania.

 

Foto album cz. IV

Fauna wodna

Strona powstała:
21.czerwca.2002

©  Copyright  2002 - 2009r.
by Paweł Woynowski