Atlas roślin cz. I - Strefa toni wodnej

Rośliny podwodne

Moczarka kanadyjska (Elodea canadiensis)

Powiększ

Klasa           :   Monocotyledones  (Jednoliścienne) 
Rząd           :  Hydrocharitales (Żabiściekowce)
Rodzina 
    :  Hydrocharitaceae (Żabiściekowate)

 

Opis gatunku.

 Moczarka kanadyjska (Elodea canadiensis) Pochodzi z Ameryki Płn., zawleczona i zadomowiona w większej części Europy, w Indiach i Australii -- typowy przykład "zbiega" z ogrodów botanicznych. Rozpowszechniona niemal w całej Polsce w wodach stojących i wolno płynących. W Europie od 1836 roku.
Bylina hydrofit podwodny o łodydze unoszącej się w wodzie,  długości do 3 m, często silnie rozgałęzionej, o międzywęźlach dł. do 4 cm . Liście ułożone po 3 w okółku, podługowatojajowate wywinięte do równowąskolancetowatych, zaostrzone, brzegiem drobno ząbkowane. Kwiaty z osłoną 2-listkową, obupłciowe lub jednopłciowe (wówczas roślina dwupienna), męskie (w Polsce nie znane) umieszczone po 1 lub 3 we wspólnej osłonie, krótkoszypułkowe, odkrywające się lub nie, żeńskie umieszczone pojedynczo, z długą nitkowatą gardzielą, wyrastają ponad wodę, listki okwiatu zewnętrzne owalne, zielonawe lub czerwonawe, wewnętrznie okrągławe, białawe. W Polsce Moczarka rozmnaża się tylko wegetatywnie bardzo szybko zarastając zbiorniki wodne. 

Moja rada :

Moczarka kanadyjska jest rośliną bardzo ekspansywną więc zaleca się sadzić ją w kilku płytkich pojemnikach o wysokości 10 cm  w podłożu złożonym z 1 części gliny i 3 części piasku po zasadzeniu roślin w podłoże przysypujemy je żwirem o grubości ziarna od 5 do10 mm  Sadzimy po 5 do 6 pęczków (po 3 rośliny). Posadzoną w pojemnikach łatwiej kontrolować pod względem rozprzestrzeniania się. Można ją sadzić do głębokości 3 m. W Polsce Moczarka osiąga wysokość ok 1 m. Kwitnie na biało, niezmiernie rzadko, od czerwca do sierpnia. Nie powinno się jej mieszać z innymi gatunkami roślin.  Moczarka jest chyba największym producentem tlenu w wodzie w wyniku fotosyntezy . Zalecał bym ją do świeżo powstałych oczek wodnych które są w fazie dojrzewania do równowagi biologicznej i mają jeszcze małą obsadę roślin wodnych. Preferuje wodę chłodną, natomiast przy  wyższej temperaturze wymagane jest silne oświetlenie. Warunki uprawowe: twardość węglanowa 5-15° n, pH 6-8, temperatura 10-20° C.
Jako ciekawostkę mogę podać że Moczarka jest podstawowym pożywieniem Raków.


Stronę opracował : Paweł Woynowski

Wykorzystano hasła ze "Słownika botanicznego" 
pod redakcją Alicji i Jerzego Szwejkowskich.
Wiedza Powszechna Warszawa 1993 r.

Copyright © 2002 r.
by Paweł Woynowski

Strona powstała:
2. listopada.2002 r.